Funkcjonalności, zalecenia i ograniczenia przy rezonansie magnetycznym

Funkcjonalności, zalecenia i ograniczenia przy rezonansie magnetycznym

Rezonans jest badaniem obrazowym coraz to stosowanym w diagnostyce.

Umożliwia analizę całego organizmu czy też jego określonej części w odniesieniu do zapalenia, uszkodzenia albo zmian nowotworowych. Chory w trakcie badania spoczywa w ciasnym tunelu maszyny. Kiedy trzeba wykonać rezonans, jak się do niego przygotować?
W ramach diagnostyki obrazowej wykonuje się zwykle USG i RTG, dodatkowo również rezonans magnetyczny warszawa. Wszystkie te badania mają od groma zalet ale i ograniczeń. Dlatego jakże ważne jest uzupełnianie się ich wzajemnie, podwyższając szanse na odpowiednią rozpoznanie a później efektywne leczenie.
Potężnym pozytywem badania rezonansem może być uzyskanie dokładnych widoków z racji chociażby wykorzystania kontrastów i przglądania ciała pod kilkoma wymiarami. Najnowszej generacji maszyny pozwalają analizować całe ciało, ale również jego wybrane części. Obrazowaniu podlegają tkanki miękkie, mięśnie, stawy, kości i układ nerwowy. Iście wielonarządowa analiza sprawdza się w badaniu zmian rakowych, przerzutów ale także analizie wielonarządowych obrażeń, weryfikowaniu i lokalizowaniu bólu nieznanego pochodzenia.
Mimo mnóstwa przymiotów i nieinwazyjnego charakteru badania rezonansem magnetycznym ten sposób ma również wady. Główną może być to, że rezonans magnetyczny warszawa jest badaniem statycznym, pacjent musi leżeć w jego trakcie spokojnie co problematyzuje wykonanie badania dynamicznego bardzo ważnego przy schorzeniach choćby narządów ruchu. Niestety na wykonanie badania w Polsce stale czeka się dość długo. Prędzej dostępne są RTG albo USG. Jest ewentualność wykonania rezonansu na własną rękę, cena jednak to często kilkaset złotych za wskazany obszar ciała.

Rezonans magnetyczny warszawa nie oddziaływuje negatywnie na organizm, jednak wyłączeni z tej metody są chorzy z rozrusznikami serca, sztucznymi zastawkami czy neurostymulatorami. Do kontrastu podawanego w razie potrzeby w trakcie badania przeciwwskazaniem są różnego typu uczulenia.

Zalecenia do rezonansu

Po wykorzystaniu tańszych badań obrazowych i laboratoryjnych lekarz, dla pewności co do pierwotnej diagnozy, kieruje pacjenta na rezonans magnetyczny warszawa. Może to być rezonans całościowy ciała, głowy, jamy brzusznej albo miednicy, serca, kręgosłupa, klatki piersiowej, stawów i kości. Głównym wskazaniem bywa potwierdzanie chorób układu nerwowego, procesów nowotworowych, stanów po urazach tkanek miękkich, chorób naczyniowych, dysfunkcji układu kostno-stawowego, mięśni. Mogą to być m.in. dyskopatie kręgosłupa, stany zapalne bądź zanik mięśni, uszkodzenia więzadeł, opuchlizny kończyn, stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, tętniaki, wady rozwojowe, stany zapalne mózgu, urazy głowy, choroby serca, układu krwionośnego, nowotwory.
Jak widać rezonans magnetyczny warszawa bywa istotny w diagnostyce dysfunkcji całego organizmu. W sytuacji gdy nie ma przeszkody do wykonania badania, poddany może mu być każdy, po przeprowadzeniu wywiadu.
Na samo badanie należy przyjść w luxnym ubraniu bez metalowych detali, nie posiadać kluczy, biżuterii, telefonu, kart i urządzeń elektronicznych, posiadać dokument tożsamości, wynik poziomu kreatyniny (w razie potrzeby podania kontrastu), być na rezonans magnetyczny warszawa bez posiłku, bez makijażu, pianki czy lakieru na włosach. Nie ma potrzeby odstawienia stale przyjmowanych leków.

Jak działa MRI?

W trakcie rezonansu pacjent przebywa w kanale. MRI wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe. Skaner rezonansu wytwarza mocne pole magnetyczne działające na atomy wodoru i tlenu, dalej nadaje fale radiowe które na drodze znajdują na przytoczone atomy i na skutek zjawiska rezonansu komputer znajduje dane o strukturze organizmu, stworzyć komputerowy obraz. Fale radiowe czy pole magnetyczne nie są szkodliwe. Znaczne ryzyko niesie prześwietlenie RTG.
Badanie potrzebuje dyscypliny i cierpliwości ze strony pacjenta, ale w nagrodę udostępnia pełen obraz o wartości diagnostycznej. Rezonans magnetyczny warszawa może być wykonywany bez limitów, jedynie stanowić może niebezieczeństwo dla chorych z rozrusznikiem serca bądź innymi metalowymi elementami w ciele, jakie stanowią przeciwwskazania do MRI. Dlatego strasznie ważny jest wywiad i przekazywanie zgodnych z prawdą odpowiedzi przed każdym prowadzonym badaniem bądź zabiegiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *